
Na cmentarzu złożone są szczątki francuskich żołnierzy, jeńców wojennych, a także ofiar cywilnych zmarłych na terenie całej Polski podczas I i II Wojny Światowej. To jeden z największych francuskich cmentarzy poza granicami Francji. Łącznie spoczywa tu ok. 1500 osób, z czego tylko ok. 30 procent jest znanych z imienia i nazwiska.
Decyzja o stworzeniu wspólnego cmentarza zapadła już w latach 40. Wybrano miejsce, stworzono projekt, który wysłano do Francji i tam… zgubiono. Z braku kopii zapasowych cały projekt trzeba było stworzyć od nowa.
Jeszcze ciekawsza historia wiąże się z wyborem lokalizacji. Po zatwierdzeniu projektu i rozpoczęciu prac przygotowujących teren okazało się, że półtora wieku wcześniej, dokładnie w tym miejscu, założono już francuski cmentarz, na którym pochowano szczątki żołnierzy z czasów Wojen Napoleońskich. Nie było go jednak na mapach i wcześniej nikt z projektantów nie miał o tym pojęcia.
Cmentarz powoli zapełniał się, jednak oficjalne otwarcie odbyło się w 1961 roku, kiedy odsłonięto ufundowany przez rząd francuski pomnik: trzy krzyże i tablicę z inskrypcją po francusku: „Swoim Synom zmarłym za Francję w Polsce – wdzięczna Republika Francuska„.









Czytaj więcej: Wojskowy Cmentarz Francuski na Gedanopedii